Jak interpretować wymiary oprawek okularowych?
Jak interpretować wymiary oprawek okularowych?
Każdy rodzaj oprawek można opisać za pomocą konkretnych parametrów – nie ma znaczenia czy są to okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne. Nomenklatura i parametry będą analogiczne.
Na co zatem zwrócić uwagę przed zakupem okularów?
Podstawowe wymiary oprawek okularowych to:
- Szerokość tarczy;
- Szerokość mostka;
- Wysokość oprawki;
- Długość zausznika;
- Szerokość całej oprawki.
Powyższe wymiary zazwyczaj możesz znaleźć na wewnętrznej stronie zausznika lub mostka. Znajdują się obok siebie i rozdzielone są ukośnikiem lub symbolem kwadratu, np.:
- 53/18;
- 48□21.
Co oznaczają? Pierwszy parametr to szerokość tarczy, czyli szerokość szkła. Drugi parametr to odległość między szkłami, czyli szerokość mostka.
Jak zatem prawidłowo odczytać powyższe wymiary oprawek okularowych? W pierwszym przykładzie, zaprezentowanym także na obrazku, mamy do czynienia ze szkłami o szerokości 53 mm i mostkiem równym 18 mm. Drugi przykład to analogicznie 48 mm szerokości szkła i 21 mm szerokości mostka.
Jak prawidłowo dobrać wymiary oprawek okularowych?
Może tak się zdarzyć, że po wewnętrznej stronie zausznika nie znajdziesz żadnych wartości. W takiej sytuacji pomiarów możesz dokonać samodzielnie. Wystarczy Ci do tego zwykła miarka. Na poniższej grafice zaznaczyliśmy Ci wszystkie omawiane parametry.
Szerokość soczewek
W jednym z poprzednich wpisów (Jak dobrać okulary do kształtu twarzy) omawialiśmy dobór oprawek do kształtu twarzy. Szczególne znaczenie ma tutaj szerokość soczewek:
- Jeśli masz wąską twarz, polecamy szkła o szerokości 42-50 mm;
- Jeśli Twoja twarz ma średnią szerokość, z pewnością odnajdziesz się w szkłach o wymiarach 48-53 mm;
- Twarzy szerokiej najlepiej będzie w soczewkach o minimalnej szerokości 52 mm.
Wysokość mostka
Wybierając okulary, warto także zwrócić uwagę na wspomniany wcześniej mostek. Króluje tutaj zasada, mówiąca o tym, że im bliżej siebie są osadzone oczy, tym szerokość mostka powinna być mniejsza. Logiczne, prawda?
Należy także pamiętać o położeniu mostka – do nosa o wyższym grzbiecie polecamy okulary z mostkiem na wysokości brwi. Analogicznie będzie w przypadku nosa o niższym grzbiecie – sprawdzą się tutaj okulary z niższym mostkiem.
Długość zauszników
Podczas mierzenia oprawek należy także sprawdzić długość zauszników. Zdarzają się sytuacje, w których są one za krótkie. Jeśli masz już takie doświadczenia, polecamy wybrać te oprawki, w których zauszniki mierzą między 145 a 170 mm.
Szerokość oprawek
Wymiary oprawek okularowych to także ich szerokość. W tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy oczy mieszczą się dokładnie na środku szkieł. Zbyt szerokie oprawki sprawią, że oczy będą wydawały się być za blisko siebie.
W przypadku zbyt wąskich oprawek twarz będzie sprawiała wrażenie nienaturalnie szerokiej. Jaką zatem szerokość oprawek dobrać do Twojej twarzy?
- Twarz wąska – najlepiej sprawdzą się tutaj oprawki o szerokości 42-50 mm;
- Twarz o średniej szerokości – w tym wypadku polecamy oprawki o szerokości 48-53 mm;
- Twarz szeroka – najlepiej będzie się prezentować w oprawkach o szerokości powyżej 52 mm.
Dlaczego warto wiedzieć jak prawidłowo interpretować wymiary oprawek okularowych?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Prawidłowa interpretacja wymiarów oprawek okularowych to podstawowa wiedza, jaką należy posiadać, aby w prawidłowy sposób dobrać okulary. Co to znaczy “prawidłowo dobrane okulary”? Chodzi o to, żeby oprawki pasowały do Twojej twarzy i nie odstawały lub nie uciskały Cię np. na skroniach czy na nosie. W prawidłowo dobranych okularach Twoje oczy będą dokładnie na środku szkieł.