Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Dobór oprawek do kształtu twarzy

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Na pewno zgodzisz się z nami, że dobór okularów może być nie lada wyzwaniem i warto w tym wypadku zasięgnąć rady specjalisty. W końcu nie kupujemy oprawek na miesiąc, lecz raz na kilka lat.

W internecie znajdziesz mnóstwo poradników na ten temat. Niektóre rzeczywiście są trafne, a niektóre wręcz bawią nas do łez. Jak ktoś, kto nie ma pojęcia o optyce może ocenić które rady są trafne i rzeczywiście nie wyrządzają nikomu wizerunkowej krzywdy na lata?

Na pewno warto zapytać kogoś, kto przede wszystkim ma doświadczenie w tej dziedzinie i zna się na rzeczy. Tak, mamy tutaj na myśli siebie. 😉 Mamy wiedzę i nie wahamy się jej używać. Chcesz zatem wiedzieć jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Zapraszamy do dalszej lektury.

Jaki kształt ma Twoja twarz? 

Jest prosty sposób, aby to sprawdzić. Stań przed lustrem i zmywalnym mazakiem obrysuj kontury swojej buzi, a następnie:

 1. Poziomą linią zaznacz najszersze miejsce:
  1. Jeśli jest to czoło, Twoja twarz jest prawdopodobnie owalna;
  2. Jeśli są to policzki, Twoja twarz jest okrągła;
  3. Jeśli jest to szczęka, Twoja twarz jest prawdopodobnie kwadratowa.
 2. Oceń jaki kształt ma Twoja szczęka:
  1. Okrągła świadczy najpewniej o okrągłej twarzy, choć może występować także w owalu;
  2. Kwadratowa oczywiście występuje w przypadku kwadratowej twarzy, choć często jest mylona z kształtem owalnym;
  3. Szpiczasta broda zazwyczaj jest cechą twarzy trójkątnej.
 3. Ustal długość Twojej twarzy, rysując pionową kreskę między dwoma najbardziej wysuniętymi punktami:
  1. Jeśli twarz jest szersza niż dłuższa, najprawdopodobniej masz do czynienia z kształtem okrągłym;
  2. Jeśli zaś odcinek pionowy jest dłuższy niż poziomy, Twoja twarz najprawdopodobniej jest owalna.

Jeśli mimo wszystko nie jesteś w stanie jednoznacznie stwierdzić, jaki kształt ma Twoja twarz, nie martw się. Zapraszamy Cię do naszego zakładu optycznego – u nas z pewnością uzyskasz odpowiedź na to pytanie.

Jak dobrać oprawki do Twojej twarzy?

Posiadanie powyższej wiedzy na swój temat ułatwia podejmowanie wielu decyzji. Nie chodzi tutaj tylko o to, jak dobrać okulary do kształtu twarzy. Znajomość swoich słabych i mocnych stron pomaga także choćby w doborze fryzury czy górnych części garderoby. Sprawdźmy zatem jak dobrać oprawki, aby pasowały do Ciebie.

 • Twarz owalna – oprawki kwadratowe i prostokątne dodadzą kontrastu zaokrąglonej twarzy. Dobrym wyborem będą tutaj także inne rodzaje oprawek, jednak należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Oprawki powinny być minimalnie szersze lub mieć taką samą szerokość jak Twoja twarz.
 • Twarz okrągła – znakomicie prezentują się na niej oprawki kanciaste, prostokątne lub takie, w których krawędź górna unosi się w zewnętrznych kącikach (tzw. kocie oko). Dzięki takim kształtom twarz zostaje optycznie wydłużona. Należy natomiast unikać oprawek wąskich, z dużą ilością ozdobników na zewnętrznych krawędziach, mogłyby poszerzyć Twoją buzię.
 • Twarz kwadratowa – rozwiązaniem dla osób posiadających kwadratową twarz są oprawki wydłużone na górze i lekko zaokrąglone u dołu. Zachowamy w ten sposób kontrast z prostymi liniami twarzy.
 • Twarz trójkątna – owalne i okrągłe oprawki nadadzą trójkątnej twarzy łagodności. Idealne będą także oprawki z delikatną obwódką. W tym wypadku należy unikać ostrych kształtów, które jeszcze bardziej mogłyby wyostrzyć rysy twarzy, co zdecydowanie nie jest korzystne.

Jeśli pomimo powyższych wskazówek nadal masz dylemat i nie wiesz jak dobrać okulary, możesz liczyć na naszą pomoc. Nie zdarzyło nam się jeszcze wypuścić z naszego zakładu optycznego kogokolwiek, kto nadal by się zastanawiał jakie oprawki będą dla niego odpowiednie. Nie wierzysz? Słusznie. Przyjdź i przekonaj się na własnej skórze.