Wzrok a zmrok, czyli jakie światło do czytania, oglądania telewizji i do pracy jest dla Ciebie najlepsze?

pookulary.pl - Jakie światło do czytania

W naszej szerokości geograficznej tylko przez połowę roku kalendarzowego mamy długie i jasne wieczory. Przez resztę roku zmrok zapada znacznie wcześniej – zimą już po południu robi się ciemno. To wszystko sprawia, że nasze życie przez ponad połowę roku toczy się albo w półmroku, albo przy sztucznym świetle. W tym właśnie świetle wykonujemy wszystkie codzienne czynności oraz realizujemy swoje przyjemności.

Lubisz wieczorami czytać książki lub oglądać telewizję? A może zdarza Ci się długo pracować lub po prostu jesteś typem sowy, która późno kładzie się spać i późno wstaje? Powstaje zatem pytanie, czy podczas swoich wieczornych aktywności dbasz o odpowiednie dla Twojego wzroku oświetlenie.

Czytanie przy zbyt jasnym świetle może być równie męczące, jak czytanie w półmroku. Jakie światło do czytania zatem wybrać? W dalszej części tekstu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, dotyczących tego problemu.

Jakie światło do czytania – ciepłe czy zimne?

Pierwszym podstawowym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest barwa światła. Okazuje się, że decyduje ona nie tylko o nastroju, jaki panuje w pomieszczeniu. W zależności od ilości Kelwinów [K] (jednostek temperatury barwowej), wyróżniamy 3 odcienie:

  • Ciepły – mniej niż 3300 K;
  • Neutralny – 3300-5300 K
  • Zimny – powyżej 5300 K.

Koncentracji i skupieniu sprzyja odcień zimny. Z tego powodu najczęściej stosuje się go w warsztatach, halach produkcyjnych czy gabinetach dentystycznych. Zimna barwa światła świetnie nadaje się do punktowego oświetlenia miejsca, w którym wykonuje się precyzyjne prace. Niestety nieco zmienia ona wygląd przedmiotów i sprawiają wrażenie bardziej niebieskich.

Na barwę przedmiotów nie wpływa na pewno światło o odcieniu neutralnym. Dlatego też stosowane jest najczęściej jako oświetlenie ogólne, np. w budynkach użyteczności publicznej i przestrzeniach biurowych.

Jeśli chcesz, aby Twoje wnętrze było przytulne, zastosuj żarówki o ciepłej barwie światła. Dobrze się przy nich wypoczywa, choć tak jak oświetlenie zimne, zmieniają nieco barwę widzianych przedmiotów, z tą różnicą, że nie na niebieską, a na żółtą lub pomarańczową.

Jakie światło do czytania zatem będzie najlepsze? W tym wypadku najlepsze dla Twojego wzroku będzie światło neutralne. Podczas czytania wieczorową porą zadbaj o to, aby było ono nieco rozproszone i padało z góry. Poza tym bezpośrednio na książkę skieruj jakieś oświetlenie punktowe. Jeśli zaś chodzi o barwę światła, najbezpieczniejsza będzie lekko ciepła, w przedziale między 4000 a 6500 K.

Lumeny a światło do czytania

Dowiedziałeś się właśnie jakie światło do czytania będzie bezpieczne dla Twojego wzroku i pozwoli Ci się cieszyć lekturą dłużej, ale zastanawiasz się teraz jakie natężenie powinna mieć żarówka? Tu zaczynają się małe schody, gdyż odpowiedź brzmi: “To zależy”. Zależy od tego, czy masz na myśli  żarówkę tradycyjną, czy ledową. Spokojnie, już śpieszymy z wyjaśnieniem.

Czym są lumeny i jakie mają znaczenie w doborze światła do czytania?

Czym jest lumen?  To nic innego niż jednostka miary strumienia świetlnego padającego na 1m2.  Jeden lumen [lm] odpowiada jednemu luxowi [lx], który stanowi z kolei jednostkę miary natężenia światła i gęstości jego promieni. Im ten wskaźnik jest wyższy, tym wyraźniej będziesz widzieć przedmioty znajdujące się wokół Ciebie.

Oznaczenie to spotkasz na opakowaniu żarówki ledowej. Mówiąc inaczej, lumen pozwala określić, ile światła emituje żarówka. Nie myl tego jednak z Watami w żarówce tradycyjnej. Wat określa, ile energii ona zużyje.

Ile lumenów potrzeba do czytania?

Pokój dzienny powinien mieć w swoim wyposażeniu oświetlenie ogólne o wartości między 100 a 200 lm. Jeśli w danym pomieszczeniu planujesz czytać lub pisać, powinieneś wybrać oświetlenie o natężeniu od 300 do 500 lm.

Jeśli używasz tradycyjnych żarówek, do czytania wybierz te o mocy 40W. Jako ciekawostkę zdradzimy Ci, że żarówka ledowa dająca Ci analogiczną ilość światła będzie miała siłę 5W, a w przeliczeniu na lumeny zamknie się w przedziale między 400 a 500. Tradycyjna żarówka 60W odpowiada żarówce ledowej o natężeniu około 800 lumenów. Oczywiście wartości te są orientacyjne i różnią się w zależności od producenta.

Nadal zastanawiasz się jakie światło do czytania będzie najlepsze? Podsumowując, najlepsze będzie światło o neutralnej barwie, w przedziale między 4000 a 6500 K oraz o natężeniu od 300 do 500 lm. Wówczas możesz być pewien, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, aby Twoje oczy nie cierpiały na wielogodzinnej lekturze. Jeśli jednak już masz problemy ze wzrokiem i potrzebujesz okularów, wiesz gdzie nas szukać. 😉