Czym są okulary biurowe i kto powinien je nosić?

pookulary.pl - Czym są okulary biurowe i kto powinien je nosić?

Wykonujesz pracę biurową? Każdego dnia pracujesz przed komputerem i masz przed oczami dziesiątki dokumentów? Taka praca z pewnością nie wymaga sokolego wzroku i patrzenia w dal. Na pewno warto mieć jak najszersze pole widzenia z bliska.

Jeśli Twoje oczy nie są w 100% sprawne, z pomocą przyjdą Ci okulary biurowe. Czym są, czym się różnią od okularów progresywnych i kto powinien je nosić? Przeczytasz o tym w dalszej części tekstu.

Czym są i skąd się wzięły okulary biurowe?

Według statystyk najwięcej Polaków pracuje na statycznym stanowisku pracy w zamkniętym pomieszczeniu. Wyposażone jest ono w liczne elementy niezbędne do wykonywania swoich obowiązków. Dlatego też niezbędna jest w tej sytuacji możliwość dokładnego widzenia na krótkie i średnie odległości – tak aby dostrzegać wszystkie przedmioty znajdujące się w miejscu pracy.

Dla osób z wadą wzroku najwygodniejsze w tym wypadku będą okulary biurowe. Nazwano je tak dlatego, że to właśnie pracownicy biur najczęściej dostrzegali potrzebę widzenia w bliskiej i średniej odległości.

Szybko pozazdrościły im także inne grupy zawodowe, wykonujące prace o podobnym charakterze. “Okulary biurowe” to nazwa, jaką umownie przyjęto dla grupy szkieł dedykowanych osobom pracującym w zamkniętych pomieszczeniach.

Cechą charakterystyczną okularów biurowych jest bardzo szerokie pole pośrednie. Dzięki niemu możliwe jest bardzo wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się od nas w odległości do nawet 4 metrów.

Czym różnią się okulary biurowe od okularów progresywnych?

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że okulary biurowe są tym samym, co okulary progresywne. Jest jednak między nimi delikatna różnica, która sprawia, że jedne nie zastąpią drugich.

Mianowicie, w okularach biurowych nie znajdziesz obszaru korygującego widzenie z dalekiej odległości, tak jak ma to miejsce w okularach progresywnych. Te natomiast mają znacznie węższe pole widzenia w tzw. obszarze peryferyjnym. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

OKULARY BIUROWE

OKULARY PROGRESYWNE

 • Najlepiej korzystać z nich w pomieszczeniach biurowych lub w domu.
 • Świetnie sprawdzają się podczas pracy przy komputerze i z dokumentami w wersji papierowej.
 • Szersze pole widzenia sprawia, że dzięki nim łatwiej jest korzystać z kilku monitorów.
 • Dzięki nim będziesz świetnie widzieć rzeczy znajdujące się w dużej odległości.
 • Możesz w nich prowadzić auto.
 • Najlepiej sprawdzają się u osób w wieku powyżej 40 roku życia.

 

 

Okulary biurowe nie zastąpią okularów progresywnych i na odwrót. Wydawałoby się zatem, że najbardziej funkcjonalnym połączeniem będzie  posiadanie okularów do dali i do pomieszczeń, ale nie rozwiązuje to potrzeby czytania w sytuacji poza pomieszczeniami.

Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem z pewnością byłoby połączenie okularów biurowych, zapewniających szerokie pole widzenia podczas pracy w pomieszczeniu i okularów progresywnych do wykorzystywania w pozostałych sytuacjach.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzają się okulary biurowe?

 Okulary biurowe najlepiej spełnią swoją funkcję w sytuacji, gdy nie potrzebujesz widzieć z największą dokładnością przedmiotów znajdujących się w dużej odległości od Ciebie, a bardziej jest Ci potrzebne szerokie pole widzenia i bezproblemowe dostrzeganie tego, co masz blisko siebie.

Dlatego też okulary biurowe świetnie sprawdzą się:

 1. Podczas pracy przy komputerze;
 2. Podczas rozmów, prowadzonych w biurze;
 3. W trakcie oglądania telewizji;
 4. Podczas gotowania;
 5. Przy wykonywaniu prac domowych, takich jak np. sprzątanie.

Jak widać, możesz okulary biurowe spokojnie zakładać nie tylko w pracy, gdzie z pewnością ułatwią Ci korzystanie z urządzeń biurowych – swoje zastosowanie z powodzeniem znajdą także w domu. Dzięki okularom biurowym znacznie łatwiejsze i wygodniejsze jest korzystanie z telefonu komórkowego czy czytanie książek i prasy. Bez problemu wykonasz z nimi prace, które wymagają dużej precyzji.

Kto najbardziej doceni okulary biurowe?

Jak już na pewno zauważyłeś, okulary biurowe wbrew temu, co sugeruje ich nazwa, znajdują szerokie zastosowanie także w zaciszu Twojego domu. Komu jednak najbardziej przydadzą się w czasie pracy?  Z pewnością docenią je:

 • Graficy
 • Księgowi
 • Urzędnicy
 • Nauczyciele

Wszystkie te profesje wymagają pracy przy komputerze lub z dokumentami i z pewnością niezbędna jest tutaj możliwość posiadania szerokiego pola widzenia. W przypadku grafików na pewno ważna jest także precyzja.

Dlaczego dobór odpowiednich szkieł okularowych jest tak ważny? To od nich zależy czy osoby posiadające wadę wzroku, będą mogły swoją pracę wykonywać w komfortowych dla wzroku warunkach. To od prawidłowo dobranych okularów zależy czy będą mogli przyjąć zdrową dla ich kręgosłupa, naturalną pozycję ciała, zamiast nienaturalnie odchylać się do tyłu czy garbić się nad biurkiem.