Rodzaje szkieł okularowych

Rodzaje szkieł okularowych

Rodzaje szkieł do okularów

Trzymasz w ręku receptę od okulisty i zastanawiasz się, co oznaczają te enigmatyczne sformułowania? Stoisz właśnie przed wymianą oprawek i zastanawiasz się jakie rodzaje szkieł do okularów będą dla Ciebie najlepsze? Po przeczytaniu tego tekstu na pewno nie będziesz mieć już wątpliwości. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje szkieł do okularów – podział ze względu na materiał, z jakiego je wykonano

Biorąc pod uwagę tworzywo, z jakiego wykonujemy soczewki okularowe, można wyróżnić dwie podstawowe grupy szkieł do okularów:

  • Soczewki mineralne (szklane) to tradycyjne soczewki okularowe. Ich zaletą jest większa odporność na zarysowania. Jednak cechują się znacznym ciężarem, dlatego też nie są dziś tak często polecane. Soczewki mineralne, ze względu na trudności w obróbce stosujemy wyłącznie do pełnych opraw.
  • Soczewki organiczne (plastikowe) to nowoczesne soczewki okularowe. Ich zaletą jest lekkość oraz wytrzymałość. Technika polegająca na nakładaniu na powierzchnię soczewki specjalnych powłok pozwala na wytworzenie soczewek odpornych na ekstremalne warunki i zarysowania. Właściwości optyczne, jakość i przejrzystość są tutaj zachowane jak przy soczewkach mineralnych. Soczewki organiczne można stosować zarówno do opraw pełnych, jak i tych na żyłkę.

Podział szkieł do okularów ze względu na przeznaczenie i różnice w budowie

Biorąc pod uwagę różnice konstrukcyjne soczewek, możemy wyróżnić następujące rodzaje szkieł do okularów:

  • Soczewki jednoogniskowe – służą do korygowania jednej wady wzroku: krótkowzroczności (soczewki ujemne) lub nadwzroczności (soczewki dodatnie).
  • Soczewki dwuogniskowe – składają się z dwóch segmentów o różnych mocach. Górna część soczewek przeznaczona do dali, natomiast dolna do bliży (czytania). Okularów dwuogniskowych można używać do codziennego życia. Wadą tego typu soczewek jest brak korekcji odległości pośrednich pomiędzy dalą a bliżą oraz widoczny segment do korekcji bliży.
  • Soczewki progresywne – dzięki soczewkom progresywnym komfortowe widzenie dali, bliży i odległości pośrednich zapewnia jedna para okularów. Soczewki progresywne wyglądają jak soczewki jednoogniskowe.
  • Soczewki fotochromowe SOLAR – reagują na zmianę natężenia promieniowania ultrafioletowego. W pomieszczeniach i po zmierzchu są przejrzyste, po wyjściu na zewnątrz zaciemniają się, dając komfort okularów przeciwsłonecznych.
  • Soczewki fotochromowe Transitions – technologia, stanowiąca nowy wymiar skuteczności. To poprawa w zakresie zaciemnienia na zewnątrz, szybkości aktywacji i rozjaśniania bez uszczerbku dla poziomu przejrzystości w pomieszczeniach.
  • Soczewki do pracy biurowej – w tym wypadku polecane są szkła LED Control, które neutralizują światło niebieskie oraz blokują promienie UV, chroniąc oczy i zapewniając lepsze widzenie. Nadają się także do codziennego stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.
  • Soczewki do jazdy samochodem – szkła Drive Control, to rozwiązanie stworzone dla kierowców. Za sprawą zestawu specjalnie dobranych filtrów Drive Control selektywnie zatrzymują światło niebieskie, emitowane przez lampy innych pojazdów.
  • Soczewki polaryzacyjne – zabezpieczają przed promieniowaniem UV, obniżają napięcie narządu wzroku i podnoszą komfort widzenia. Filtr polaryzacyjny niweluje światło odbite od gładkich i jasnych powierzchni np.: śniegu, szyb czy mokrego asfaltu.

Podział szkieł do okularów pod kątem mocy

Ze względu na moc wyróżniamy soczewki:

  • Dodatnie (soczewki skupiające), „plusy” służące do korekcji nadwzroczności;
  • Ujemne (soczewki rozpraszające), „minusy” służące do korekcji krótkowzroczności.

Powłoki uszlachetniające wszystkie rodzaje szkieł do okularów

Jeśli dokonywałeś już zakupu okularów korekcyjnych, na pewno zdążyłeś zauważyć, że wyróżniamy kilka rodzajów powłok uszlachetniających soczewki okularowe. Jeśli to Twoja pierwsza para, na pewno optyk Cię zapyta o to, jaką powłokę wybierasz. Sprawdź zatem, co kryje się pod poniższymi hasłami:

  • Powłoka utwardzająca znajduje się na powierzchni soczewki. Działa wzmacniająco i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.
  • Powłoka antyrefleksyjna jest szczególnie ważna dla osób, które pracują na co dzień przy komputerze. Ma ona za zadanie ograniczyć ilość światła odbijanego z otoczenia, np. od podłogi czy monitora.
  • Powłoka antystatyczna coraz większą popularność zyskują soczewki okularowe wykonane z tworzyw sztucznych. Bardzo ważne jest, by posiadały one powłokę antystatyczną. Będzie ona odpychała drobinki kurzu oraz pył. Dużo łatwiej będzie nam dbać o czystość soczewek.
  • Powłoka oleofobowa – głównym jej zadaniem jest odpychanie cząsteczek tłuszczu tak, by nie przywierały do szkła okularowego.
  • Powłoka hydrofobowa zapewnia efekt odpychania wody i brudu z powierzchni szkieł, co znacznie ułatwia ich czyszczenie i pielęgnację.

Jak widzisz, wyróżniamy wiele rodzajów szkieł do okularów i dodatkowych powłok, zapewniających Ci szereg praktycznych funkcji. Przed wizytą u optyka warto zapoznać się bliżej z tematem i potrafić sprecyzować swoje oczekiwania. Dzięki temu zyskasz także pewność, że wybrane okulary w stu procentach spełnią Twoje oczekiwania.