Okulary dla kierowcy – jak je dobrać?
Jesteś kierowcą? Nosisz okulary korekcyjne? Bez względu na odpowiedź na drugie pytanie, przynajmniej raz w roku powinieneś zbadać swój wzrok u okulisty. Jest to szczególnie istotne, jeśli zauważasz, że po zmroku lub po oślepieniu przez innych uczestników ruchu drogowego, Twoja ostrość widzenia nie jest najlepsza.
Jeśli okaże się, że potrzebujesz odpowiednich okularów dla kierowców, powinieneś niezwłocznie dokonać zakupu. Tylko na co zwrócić uwagę? Jakie oprawki wybrać i jakie powłoki powinny mieć szkła? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części tekstu.
Jakie powłoki powinny mieć okulary dla kierowcy?
W momencie składania zamówienia na okulary korekcyjne, odpowiednie dla kierowcy, na pewno padnie pytanie o powłoki. Które wybrać? Jakie pełnią funkcje? Przyjrzyjmy się im bliżej:
- Powłoka z filtrem UV – chroni oczy przed nadmiernym światłem. Odpowiednio wysoki filtr UV może zapewnić Twoim oczom nawet 100% ochrony przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Istotny jest także jeden z czterech stopni zaciemnienia – w przypadku okularów dla kierowcy nie może być zbyt wysoki. Do jazdy samochodem najlepszy będzie 2 lub 3 stopień.
- Antyrefleks – powinien być obowiązkowy dla każdego kierowcy, ponieważ niweluje odbijające się od powierzchni jezdni światło, które może oślepiać. Ponadto powłoka antyrefleksyjna sprawia, że oczy męczą się mniej, a widziany obraz jest bardziej wyraźny.
- Blue blocker – idealna dla osób jeżdżących nocą lub w ciężkich warunkach atmosferycznych. Okulary posiadające taką powłokę są lekko zabarwione na żółto, co rozjaśnia obraz widziany przez kierowcę. Ponadto zwiększa kontrast i ostrość. Także niweluje świetlne refleksy, dzięki czemu wzrok męczy się mniej, a podróż jest bardziej komfortowa i bezpieczniejsza.
- Polaryzacja – podobnie jak antyrefleks, ta powłoka powinna znaleźć się w okularach każdego kierowcy, ponieważ redukuje światło odbijające się od szyby i powierzchni jezdni. Zmniejsza ilość tzw. refleksów. Dzięki niej obraz ma bardziej wyraziste kolory. Także chroni wzrok przed promieniowaniem UVA i UVB.
Jak widać, każdy kierowca ma wiele możliwości i sam może zdecydować, w jaki sposób poprawić sobie komfort jazdy samochodem. Wybór powłoki jest niezwykle istotny z perspektywy nie tylko Twojego bezpieczeństwa, ale także z perspektywy innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też warto w tej kwestii poradzić się specjalisty.
Jakie oprawki wybrać do okularów dla kierowcy?
W przypadku kierowców wybór oprawek ma niezwykle kluczowe znaczenie. Na pewno słyszałeś kiedyś o widzeniu tzw. kątem oka. Oprawki nie mogą w żaden sposób zasłaniać tego obszaru, dlatego wszelkie szerokie zauszniki nie będą dobrym wyborem. Najzwyczajniej w świecie mogą zasłaniać to, co jest z boku i kierowca może nie zauważyć w porę nadjeżdżającego auta.
Z jakich materiałów powinny być wykonane okulary dla kierowcy?
Tak, jak pisaliśmy wcześniej, niezwykle istotną kwestią w wyborze okularów dla kierowcy są różnego rodzaju powłoki. Drugą istotną kwestią jest materiał, z jakiego wykonano oprawki i soczewki. Tutaj także wybór jest ogromny.
Najniższą cenę mają modele wykonane z plastiku. Znajdziesz je w każdym sklepie. Niestety jakość zazwyczaj idzie w parze, więc nie będziesz się nimi cieszyć zbyt długo.
Jeśli zależy Ci na trwałości, a domyślamy się, że tak, rozważ oprawki z poliwęglanu i metalu. Są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia. Posłużą Ci znacznie dłużej.
W ostatnim czasie zauważyliśmy także modę na oprawki z drewna. Są na pewno ekologiczne, ale to nie jest ich jedyna zaleta. Świetnie wyglądają na nosie i są znacznie lżejsze od oprawek z pozostałych materiałów.
Jaki kształt okularów do kierowania autem wybrać?
Komfort i wygoda to dwie najważniejsze dla kierowcy rzeczy podczas jazdy samochodem. Nic nie powinno zakłócać tej czynności. Okulary dla kierowcy powinny być tak skonstruowane, aby były lekkie, wytrzymałe i nie zasłaniały w żaden sposób pola widzenia – zarówno przed Tobą, jak i z boku.
Świetnie w tej roli sprawdzą się zauszniki z flexem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania się do kształtu głowy. Dzięki temu nic nie będzie Cię uwierać, ani rozpraszać podczas prowadzenia auta.
Podsumowując, żaden kierowca noszący na co dzień okulary korekcyjne nie powinien lekceważyć swojego komfortu w trakcie jazdy samochodem. Czasami najmniejszy mankament może sprawić, że umknie Ci coś istotnego na drodze – coś, co może doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji.
Dlatego wybierając okulary dla kierowcy, powinieneś pamiętać się zarówno o odpowiednich powłokach na soczewce, jak i o wygodnych oprawkach. Warto także uwzględnić to, jak często podróżujesz nocą – aby chronić wzrok przed światłem samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka oraz przed refleksami powstającymi na szybie. Jeśli nie jesteś pewien na co powinieneś zwrócić uwagę, zapraszamy Cię do naszego salonu. Tutaj otrzymasz specjalistyczną poradę.