Okulary dla dziecka – kiedy są potrzebne i jak je wybrać?

Okulary dla dziecka - kiedy są potrzebne i jak je wybrać?

Okulary dla dziecka – kiedy są potrzebne i jak je wybrać?

Z wadami wzroku boryka się coraz więcej Polaków. Niestety w tym gronie jest duża grupa dzieci, które często nawet nie są świadome swojego problemu. Dlatego też, ze szczególną uwagą powinniśmy obserwować zachowanie maluchów i nauczyć się wychwytywać nawet najmniejsze symptomy wad wzroku.

Z każdym rokiem rośnie liczba dzieci, u których pojawia się problem krótkowzroczności i refrakcji. Jest to najczęściej skutkiem nadużywania urządzeń elektronicznych, takich jak tablet czy smartfon. Warto zatem systematycznie odwiedzać z dzieckiem okulistę.

Objawy wad wzroku u dzieci

Jakie zachowania powinny zwrócić naszą szczególną uwagę, jeśli chodzi o prawidłowe widzenie? Najbardziej klarowną sytuację mamy w przypadku dzieci w wieku szkolnym – jeśli ich wzrok się pogarsza, najczęściej zaczynają mrużyć i pocierać oczy podczas próby przeczytania czegoś, np. z tablicy. W ten sposób podświadomie próbują poprawić jakość widzenia. Innym niepokojącym zachowaniem jest przesadne przysuwanie się do zeszytu, ekranu komputera, telewizora lub smartfona.

Kolejnym objawem jest także ból głowy u dziecka. Nie powinniśmy szukać przyczyny w zbyt dużej ilości czasu spędzonego przed komputerem lub telewizorem. Dziecko, które nie widzi prawidłowo, z pewnością nie będzie miało także ochoty na zabawy wymagające spostrzegawczości.

Warto raz na jakiś czas zapytać dziecko czy potrafi przeczytać jakiś napis znajdujący się w oddali, np. na reklamie czy billboardzie. Jeśli tylko zauważysz coś niepokojącego,  możliwie jak najszybciej zgłoś się specjalisty i sprawdź, czy nie potrzebujesz okularów dla dziecka. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie, pt. “Kiedy wykonać badanie wzroku u dziecka.

Jak wybrać okulary dla dziecka?

Kiedy już okulista potwierdzi Twoje podejrzenia, z pewnością zaleci okulary dla dziecka. Gdzie je kupisz i na co należy zwrócić uwagę? Najlepiej będzie po prostu wybrać się do optyka. W naszym salonie znajdziesz szeroki wybór oprawek dla najmłodszych. Z przyjemnością pomożemy Tobie i Twojemu dziecku dokonać prawidłowego i bezpiecznego wyboru.

Dobierając okulary dla dziecka, kierujemy się m. in. pięcioma poniższymi zasadami:

  1. Stabilność – oprawki, jakie wybierzecie muszą stabilnie leżeć na nosie. Jeśli będą się z niego zsuwać, Twoje dziecko nie będzie chciało ich nosić.
  2. Lekkość – oprawki nie mogą być zbyt ciężkie – powinny być możliwie jak najlżejsze. Twoje dziecko nie powinno czuć, że je nosi.
  3. Wytrzymałość – dzieci są najlepszymi testerami okularów. Dlatego te powinny być odpowiednio elastyczne i odporne na uszkodzenia.
  4. Wielofunkcyjność okulary dla dziecka nie powinny stanowić problemu, np. podczas aktywności fizycznej. Dzieci ciągle są w ruchu. Dlatego warto zwrócić uwagę na możliwość przymocowania gumek zarówno do samej oprawki, jak i do zauszników. Jest to szczególnie ważna cecha w przypadku niemowląt i przedszkolaków.
  5. Wygląd – jest to ostatnia, ale chyba najważniejsza cecha, na jaką powinno się zwracać uwagę podczas wyboru okularów dla dziecka. Jeśli oprawki nie przypadną mu do gustu, zapomnij, że będzie je nosić. Świetnym pomysłem jest wybór produktów z ulubionymi postaciami z bajek.

Okulary dla dziecka powinny mieć odpowiednio szerokie pole widzenia i powinny być wykonane z takich materiałów, aby nie ulegały zniszczeniu. Jednocześnie nie mogą stanowić zagrożenia, ani powodować urazów. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? O tym dalej.

Okulary dla dziecka – czy warto inwestować w polaryzację, antyrefleks i powłokę fotochromową?

Stojąc przed wyborem okularów dla dziecka, z pewnością zadasz sobie pytanie czy warto w tym wypadku inwestować w dodatkowe powłoki. Biorąc pod uwagę fakt, że wzrok Twojej pociechy cały czas się jeszcze kształtuje i zmienia się wraz z wiekiem, a każda nawet najmniejsza wada może się rozwijać w tempie błyskawicy, nie warto szukać oszczędności na tym polu.

Zarówno polaryzacja, antyrefleks, jak i powłoka fotochromowa będą dobrą inwestycją na przyszłość i pomogą zapobiegać szybkiemu rozwojowi wady wzroku. Dostosowywanie się okularów do aktualnego natężenia światła z pewnością uchroni oczy Twojego dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przecież nie zdejmiesz dziecku okularów korekcyjnych i nie założysz przeciwsłonecznych…

Podsumowując, jeśli tylko zauważysz u swojej pociechy niepokojące objawy, takie jak na przykład mrużenie czy pocieranie oczu przy próbie zobaczenia czegoś z daleka, nie czekaj. Zapisz dziecko do okulisty i sprawdź, czy nie potrzebuje okularów korekcyjnych. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, jakim dysponuje.