Kiedy wykonać badanie wzroku u dziecka?

Kiedy warto wybrać się z dzieckiem na badanie wzroku?

Kiedy wykonać badanie wzroku u dziecka?

Badanie wzroku u dziecka często wykonuje się nawet w pierwszych tygodniach życia, jak to ma miejsce na przykład w przypadku wcześniaków. W innych wypadkach bardzo często jest tak, że na pierwszą wizytę do okulisty zabiera się dzieci dopiero w momencie zaobserwowania pierwszych niepokojących objawów. Dlatego też w różnych grupach wiekowych, może to wyglądać różnie.

Badanie wzroku u noworodków

Zdrowy człowiek rodzi się wyposażony w 5 zmysłów. Na pewno zgodzisz się ze stwierdzeniem, że wzrok jest najważniejszym z nich. To dzięki możliwości widzenia od urodzenia możemy poznawać świat. Dlatego też badanie wzroku u dziecka w pierwszym miesiącu życia jest tak ważne i wykonuje się je przesiewowo już w pierwszych dniach życia. Wczesne wychwycenie pewnych nieprawidłowości pozwala na podjęcie odpowiednich kroków.

Jak wygląda badanie wzroku u noworodka? Przecież dziecko nie powie nam jaką literę czy cyfrę widzi… Lekarz zaczyna oczywiście od oceny wizualnej stanu zewnętrznej części każdego oka u dziecka. Następnie sprawdza, czy źrenice reagują na światło, weryfikuje ruch gałek ocznych, powieki oraz symetrię. Kolejnym krokiem jest ocena prawidłowego koloru tęczówki i białkówki i wykluczenie ewentualnych wybroczyn.

Badanie wzroku u niemowląt

Nie zapominaj o badaniu wzroku u dziecka w wieku niemowlęcym. Na tym etapie rozwoju możliwe już jest sprawdzenie dna i przedniego odcinka oka. Można już także ocenić ustawienie oczu i prawidłowość ich ruchu, a także zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Systematyka w tej kwestii może zwiększyć Twoje szanse na wykrycie ewentualnych wad wzroku. Pierwsze problemy można wychwycić już w drugim lub trzecim miesiącu życia.

U starszych dzieci za pomocą kolorowych tabliczek z obrazkami można już zbadać ostrość widzenia i zdolność postrzegania barw, aczkolwiek rozwijają się one o wiele dłużej – nawet do 3 roku życia, więc na pewno warto obserwować swoje pociechy. Kiedy zatem udać się do okulisty? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Co powinno Cię skłonić do wykonania badania wzroku u dziecka?

Obserwuj zachowanie dziecka, aby wychwycić symptomy świadczące o pogorszeniu widzenia. Zwróć się do okulisty, jeśli zauważysz, że:

  • Ma zwyczaj siadania blisko telewizora lub przybliżania do oczu książek;
  • Często pociera i mruży oczy;
  • „Gubi się” podczas czytania na głos lub musi wspomagać się palcem, żeby śledzić tekst;
  • Jest nadwrażliwe na światło;
  • Zamyka jedno oko podczas czytania lub oglądania telewizji;
  • Ma gorsze wyniki w nauce (być może przestaje nadążać za nauczycielem lub gorzej czyta);
  • Nie może spędzać dużo czasu przed komputerem z powodu bólu oczu.

Te sygnały mogą świadczyć o problemach. Dlatego też warto udać się z dzieckiem do okulisty na badanie wzroku. Być może specjalista uzna, że potrzebne są już okulary korekcyjne. Co wtedy? Wybór oprawek dziecięcych jest już bardzo szeroki. Minęły czasy, gdy dzieci skazane były na noszenie śmiesznych denek od słoików.

Jak często wykonywać badanie wzroku u dziecka?

Pamiętaj, aby zabierać dziecko na badanie wzroku przynajmniej raz na dwanaście miesięcy. Jest to bardzo ważne, szczególnie jeszcze zanim rozpocznie naukę w szkole. Nie lekceważ tego także w wieku przedszkolnym. Zaniedbania na tym polu mogą powodować dysleksję, dysgrafię i skutkować problemami w nauce.

Jeśli okulista stwierdzi u Twojego dziecka wadę wzroku, warto wybierać się na kontrolę nawet co pół roku. Jest to szczególnie ważne w okresie dorastania, ponieważ w tym czasie problemy mogą się pogłębiać w szybszym tempie niż u dorosłego – dziecko rośnie, a wada wzroku może rosnąć razem z nim.

Ryzyko występowania problemów z widzeniem jest większe, jeśli chociaż jedno z rodziców boryka się z tego typu dolegliwościami – choć brak wad u rodziców także ich nie wyklucza.

Podsumowując, na pewno już wiesz, że wzrok Twojego dziecka rozwija się od dnia narodzin do około 8 roku życia. Nie pozwól, aby jakiekolwiek nieprawidłowości zaburzyły ten proces. Nie ważne, w jakim jest wieku – każda wada powinna być skorygowana od razu po wykryciu.