Jak zmierzyć rozstaw źrenic (PD)?

Pomiar rozstawu źrenic (PD)

Jak zmierzyć rozstaw źrenic (PD)?

Każda osoba kupująca okulary spotyka się z pojęciem pomiaru rozstawu źrenic, który najlepiej jest oczywiście powierzyć specjaliście. Jest to niezwykle ważne i ma ogromne znaczenie dla prawidłowego doboru oprawek oraz odpowiedniego zamontowania w nich soczewek okularowych. Popełnienie błędu na tym polu skutkuje zaburzeniem koordynacji układu soczewka – oko.

Rozstaw źrenic (PD) – co to takiego?

Określany skrótem “PD”  (ang. pupillary distance) rozstaw źrenic, to nic innego niż po prostu odległość pomiędzy środkami źrenic, kiedy patrzysz na wprost do aparatu, za pomocą którego okulista lub optyk dokonuje pomiaru.

Ciekawostką na pewno jest fakt, że u dorosłych wystarczy raz zmierzyć rozstaw źrenic, ponieważ jest on stały – u dzieci może jeszcze ulegać zmianie.

Przyjmuje się, że PD dla osoby dorosłej wynosi od 54 do 74 mm (łącznie). Rozstaw źrenic u dzieci wynosi od 42 do 54 mm. Wartość rozstawu źrenic (PD) w milimetrach jest istotna do prawidłowego ustawienia szkieł korekcyjnych.

Jak prawidłowo zmierzyć rozstaw źrenic?

Jeśli nie masz recepty od okulisty, na której to powinien być podany rozstaw Twoich źrenic, możesz poprosić o pomoc optometrystę lub optyka w naszym zakładzie.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz tego zrobić z pomocą specjalisty, a potrzebujesz mieć prawidłowo zmierzony rozstaw źrenic, jest na to dwa sposoby.

Samodzielne mierzenie rozstawu źrenic

Jeśli nie możesz nikogo poprosić o pomoc, możesz spróbować zmierzyć rozstaw swoich źrenic samodzielnie:

 1. Stań przed lustrem;
 2. Spójrz prosto przed siebie;
 3. Tuż pod oczami przyłóż linijkę;
 4. Zasłoń prawą dłonią prawe oko;
 5. Patrząc cały czas na wprost, odczytaj z linijki odległość między źrenicą lewego oka a punktem na środku nosa;
 6. Analogicznego pomiaru dokonaj dla prawego oka.

Uzyskasz w ten sposób pomiar rozstawu źrenic, który możesz wykorzystać w celu zakupu okularów do bliży. Mimo wszystko zalecamy jednak wykonanie takiego pomiaru przez specjalistę.

Mierzenie rozstawu źrenic z pomocą drugiej osoby

O pomoc w prawidłowym zmierzeniu rozstawu źrenic możesz poprosić drugą osobę. Sposób postępowania będzie bardzo podobny do poprzedniego. Niech osoba dokonująca pomiaru stanie na przeciwko Ciebie – ważne aby Wasze oczy znajdowały się na tej samej wysokości, więc jeśli trzeba, usiądźcie.

 1. Niech Twój pomocnik przyłoży linijkę nad Twoimi oczami;
 2. Zasłoń prawą dłonią swoje prawe oko;
 3. Patrz na lewe oko osoby mierzącej lub na jej czubek nosa – w zależności od tego czy chcecie zmierzyć rozstaw źrenic dla okularów do bliży, czy do dali;
 4. Niech osoba mierząca odczyta odległość między źrenicą a punktem na środku Twojego nosa;
 5. Analogicznie mierzymy prawe oko.

PD do dali będzie się nieco różnić niż PD do bliży – dlatego ważne jest, abyś patrzył w odpowiedni punkt na twarzy osoby mierzącej. Różnica między tymi dwoma rodzajami pomiarów może wynosić nawet 2-3 mm, a w przypadku soczewek okularowych to bardzo dużo.

Jeśli chcesz zmierzyć rozstaw źrenic do okularów do dali, patrz na twarz mierzącego. W przypadku wyrabiania okularów do bliży (np. do czytania), patrz na czubek jej nosa.