Jak działają okulary progresywne i kto może je nosić?

pookulary.pl - Jak działają okulary progresywne i kto może je nosić?

Jak działają okulary progresywne i kto może je nosić?

Masz nietypową wadę wzroku i potrzebujesz dwóch par okularów – jednych do dali, drugich do bliży? Najzwyczajniej w świecie potrzebujesz okularów progresywnych. Stanowią one połączenie dwóch rodzajów szkieł okularowych i umożliwiają wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka – to wszystko przy użyciu tylko jednej pary okularów. Co zatem sprawia, że są tak wyjątkowe i jak to się dzieje, że jedna para szkieł może pełnić dwie funkcje? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części tekstu.

Jak działają okulary progresywne? 

 Okulary progresywne to nic innego jak okulary z soczewkami posiadającymi 4 obszary o zróżnicowanych właściwościach. Każdy z nich odpowiada za wyraźne widzenie przedmiotów w innej odległości:

  • Obszar do dali – zapewnia prawidłowe widzenie z daleka. Umiejscowiony jest w górnej części soczewki. Doskonale sprawdza się na przykład podczas prowadzenia auta, podziwiania krajobrazów czy wizyty w kinie.

Jego ulokowanie w tym miejscu soczewki okularowej wynika z naszych naturalnych zachowań. Jeśli chcesz dobrze widzieć przedmioty znajdujące się w oddali, patrz przez górną część soczewek.

pookulary.pl - Jak działają okulary progresywne i kto może je nosić?
  • Obszar pośredni – umiejscowiony jest w centralnej części szkła. Nazywamy go właśnie strefą progresji. Jego moc korekcyjna mieści się między wartościami korygującymi dal a wartościami odpowiadającymi bliży.

Jest to obszar odpowiadający za prawidłowe widzenie przedmiotów znajdujących się nieco dalej niż na wyciągnięcie ręki – na przykład ekran komputera. Aby prawidłowo korzystać z tego obszaru, należy patrzeć przez centralną część soczewki.

pookulary.pl - Jak działają okulary progresywne i kto może je nosić?
  • Obszar bliży – jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za prawidłowe widzenie czytanej książki, treści na telefonie lub tablecie, czy wyraźne widzenie rzeczy znajdujących się blisko oka.

Obszar ten mieści się w dolnej części soczewki – aby prawidłowo z niego skorzystać, musisz patrzeć przez dolną część szkła.

pookulary.pl - Jak działają okulary progresywne i kto może je nosić?
  • Obszar peryferyjny – mieści się po bokach soczewek. Jego zadaniem jest jak najlepsze widzenia tego, co obserwujemy przysłowiowym kątem oka. Oczywiście nie jest możliwe zarejestrowanie przez nasze oczy w pełni wyraźnego obrazu w tym obszarze, ale producenci pracują nad tym, aby proponować klientom okulary progresywne z jak najmniejszym obszarem peryferyjnym.
pookulary.pl - Jak działają okulary progresywne i kto może je nosić?

Podsumowując, górna część soczewki koryguje krótkowzroczność, dolna dalekowzroczność, a środek odpowiada za prawidłowe widzenie obrazu pośredniego.

Co dają okulary progresywne?

Zadaniem okularów z soczewką progresywną jest zapewnienie komfortu widzenia osobom, które na co dzień muszą korzystać z dwóch par okularów. Jest to bardzo duże ułatwienie szczególnie dla kierowców – dzięki okularom progresywnym nie muszą wybierać czy chcą dobrze widzieć drogę przed sobą, to co się dzieje za nimi i co odbija się w ich lusterkach czy chcą kontrolować zegary na desce rozdzielczej.

Kto może nosić okulary progresywne? 

Okulary progresywne to często ostatnia deska ratunku dla osób, które cierpią na prezbiopię, czyli gorsze widzenie przedmiotów znajdujących się w małej odległości od nich. Przypadłość ta wynika ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji ludzkiego oka i jest następstwem mniejszej elastyczności gałek ocznych, co z kolei jest po prostu skutkiem procesów starzenia się.

Prezbiopia (popularnie zwana “syndromem długich rąk”) najczęściej pojawia się  u osób w wieku powyżej 40 lat i dla nich właśnie zazwyczaj przeznaczone są okulary progresywne. Osoby te mają problem z widzeniem przedmiotów znajdujących się na przykład na wyciągnięcie ręki – chcąc coś przeczytać, muszą odsuwać to od siebie lub założyć “okulary do czytania”.

Jak czyścić okulary progresywne?

Chcąc wyczyścić okulary progresywne, skorzystaj ze ściereczki wykonanej z mikrofibry. Jeśli ściereczka nie pomogła Ci usunąć wszystkich zabrudzeń, możesz po prostu umyć swoje okulary pod bieżącą wodą, stosując minimalną ilość mydła.

Następnie możesz delikatnie osuszyć je ręcznikiem papierowym (nie pocieraj) i wypolerować miękką ściereczką. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie o prawidłowym czyszczeniu okularów.

Okulary progresywne to najbardziej zaawansowane rozwiązanie, które umożliwi Ci widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka oraz zapewni Ci maksymalny komfort i satysfakcję w każdej sytuacji.