Jak czyścić okulary?

Jak czyścić okulary?

Jeśli nosisz okulary, z pewnością wiesz co to znaczy mieć zabrudzone soczewki. Doskonale znasz to uczucie irytacji, kiedy coś przesłania Ci widok lub zniekształca obraz, który masz przed sobą. Z pewnością wiesz także, z czym wiążą się smugi na Twoich okularach. W dalszej części tekstu podpowiemy Ci jak czyścić okulary, aby spełniały swoją rolę i służyły Ci.

Jak czyścić okulary, żeby nie było smug – metoda na mokro

Są na to dwa sposoby. Pierwszy z nich, to sposób na mokro. Najlepiej jest to zrobić w umywalce, pod bieżącą wodą. Po prostu opłucz swoje okulary letnią wodą – nie może być ani zbyt ciepła, ani zbyt zimna. Temperatura pokojowa będzie tutaj najbardziej odpowiednia. Nanieś niewielką ilość delikatnego płynu do mycia naczyń (nie może zawierać cytryny) lub mydła.

Następnie kolistymi ruchami rozprowadź detergent zarówno na soczewkach, jak i na oprawie. Ponownie spłucz okulary wodą i osusz je za pomocą ręcznika papierowego lub papieru toaletowego. Absolutnie nie pocieraj nim szkieł! Dosłownie przyłóż go do ich powierzchni i zbierz tylko nadmiar wody.

Możesz teraz delikatnie wypolerować soczewki przeznaczoną do tego ściereczką z mikrofibry. Zazwyczaj otrzymasz ją w komplecie ze swoimi oprawkami.

Nie polecamy tej metody, jeśli zauważyłeś, że Twoja woda z kranu ma w sobie kamień. Może on zniszczyć Twoje soczewki. Jeśli preferujesz metodę czyszczenia okularów na mokro, możesz wyposażyć się w specjalny płyn przeznaczony do tego. Unikaj jednak środków zakupionych w drogeriach – w tym celu najlepiej zgłoś się do optyka.

Jak czyścić okulary, żeby nie było smug – metoda na sucho

Okulary możesz czyścić także wyłącznie na sucho. Zrobisz to za pomocą wspomnianej wcześniej ściereczki z mikrofibry. Zanim przystąpisz do tej czynności, pamiętaj o umyciu i osuszeniu Twoich dłoni.

Gdy masz już pewność, że Twoje dłonie są czyste, chwyć okulary za mostek, przyłóż ściereczkę do soczewek i delikatnie pocieraj nią ich powierzchnię, wykonując koliste ruchy. Nie przyciskaj zbyt mocno. Pamiętaj także o wyczyszczeniu nosków i zauszników.

Czego nie robić podczas czyszczenia okularów?

Aby nie uszkodzić swoich soczewek okularowych i przedłużyć ich żywotność powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Nigdy nie czyść swoich okularów za pomocą zwykłej chusteczki higienicznej, krawata, skrawka ubrania czy jakiegokolwiek innego materiału do tego nieprzystosowanego. W chusteczce mogą być drobinki drewna, które mogą porysować delikatną powłokę antyrefleksyjną;
  • Nie płucz okularów gorącą wodą – Twoje oprawki mogą się odkształcić;
  • Nie stosuj do czyszczenia okularów silnych detergentów, ani produktów posiadających w składzie amoniak – także mogą uszkodzić powłoki, jakimi pokryte są Twoje soczewki;
  • Dbaj o czystość szmatki, którą przecierasz Twoje okulary;
  • Nie odkładaj okularów soczewkami do dołu – porysujesz ich powierzchnię;
  • Nie wkładaj okularów do torebki czy kieszeni bez etui;
  • Nie czyść okularów śliną – zawarte w niej tłuszcze lub inne substancje mogą być dla nich szkodliwe;
  • Chroń swoje okulary przed szokiem termicznym;
  • Nie zostawiaj okularów na desce rozdzielczej Twojego samochodu – wysoka temperatura sprawi, że się odkształcą;
  • Nie susz okularów na kaloryferze.

Aby Twoje okulary nie uległy uszkodzeniu i pełniły swoją rolę, należy o nie dbać w prawidłowy sposób. W końcu to Twoje drugie oczy – Twoje okno na świat. Jeśli nie jesteś pewien jak czyścić okulary z niecodziennych zabrudzeń lub czy zanieczyszczenie, z którym się właśnie zetknąłeś, jesteś w stanie wyczyścić samodzielnie w warunkach domowych, lepiej przynieś je do naszego zakładu optycznego. Na miejscu zdiagnozujemy Twój problem i udzielimy Ci profesjonalnej pomocy.

Okulary pielęgnowane w odpowiedni sposób z pewnością zachowają swoje właściwości na długo. Dalej będą zapewniać Ci komfort widzenia i ułatwiać codzienne funkcjonowanie.